Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Sorgulama

Yalnızca birkaç yıl öncesi bankaların uygulamaya başladıkları kredi notu uygulaması artık kredi çekmek isteyenlerin her daim önlerine çıkabilecekleri aslında kredi kullanmak isteyenler için avantajlı bir uygulamadır. Kredi notu daha önceden bankalardan kredi veya kredi kartı kullanmış kişilerin bu kartlara olan borçlarını düzenli bir şekilde ödeyip ödemediklerini ve bu borçları hacizlik olmadan kapatıp kapatmadıklarını belli sayılarla özetler. 1 ile 1900 arasında özetlenen kişilerin kredi notları birbirinden farklılık gösterir. Belli sayılar arasında yer alan kişilerin kredi notu onların yeni bir kredi kullanmayı istemeleri halinde kredi borcunu ödeyip ödeyemeyeceklerinin bilgisini verir.

Kredi Notu Kaç Olmalı

Kişilerin kredi notlarını hızlı ve otomatik bir değerlendirme kapsamında incelem altına alan kredi notu uygulaması bireylerin kredi notu kaç olmalı sorusunu ortaya çıkartır. Kredi notu belli sayılarla nitelendirilip 1 ile 699 arasında olanların en riskli, 700 ile 1099 arasında olanların orta riskli, 1100 ile 1499 arasında olanların az riskli, 1500 ile 1699 arasında olanların iyi ve 1700 ile 1900 arasında olanların çok iyi olarak sınıflandırılmasıdır.

Bankalar en riskli ve orta riskli sınıflarda yer alanlara kredi imkanı vermez iken en az riskli grupta yer alanlara kredi verme konusunda tereddüte düşerler. Bu grupta yer alan kişiler aylık gelirlerine, meslek ve çalışmakta oldukları kuruma göre incelenir.

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır

Sizde kredi notu sorgulama nasıl yapılır diyorsanız çeşitli yollarla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu kısa yoldan öğrenmek için bazı bankaların mobil uygulama linklerini mobilinize indirebilir ve bu uygulama ile kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun dışında belli bir ödeme karşılığında bazı sitelerden tc numaranız ile kredi notunuz sorgulayabilirsiniz. Ancak bu sitelerin güvenilir oduğundan emin olmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*